اگر برنج آفت زد چه کار کنیم؟ قرص برنج ، سیر یا روش های دیگر؟

قرص برنج ، قرص برنج چیست ؟ ، قرص برنج برای چیست ؟ ، قرص سیر ، شپش برنج ، شپش زدن برنج ، پروانه برنج ، تابش مستقیم آفتاب ، کیسه نخی ، کیسه پلاستیکی ، رطویت و گرما ، روزمان
آفت های برنج، معضلی که همواره در نگه داری برنج وجود داشته و مساله روش درست نگه داری را مهم می کند. اصلی ترین عامل در شپش زدن برنج و پروانه زدن برنج رطوبت است. پس از رطوبت، گرما هم عامل تاثیرگذاری در آفت زدن است. برنج خوب و مرغوب باید با روش درست و علمی و توسط دستگاه خشک کن مناسب خشک شده باشد تا رطوبت کمی داشته باشد.
برنج روزمان ، در این نوشتار روش های پیش گیری درست و نادرست همچون به کار بردن قرص برنج برای جلوگیری از آفت زدن برنج و همچنین راه حل هایی برای زمانی که برنج آفت زده را بررسی میکند. 

چه کار کنیم برنج شپشک نزند؟

اولین نکته ای که هر مصرف کننده باید آن را درنظر بگیرد خرید برنج به اندازه نیاز است. اگر خرید برنج برای شما راحت است ، بهتر است که با توجه به نیازتان ماهانه خرید کنید تا از بابت نگهداری برنج هیچ نگرانی نداشته باشید. اما اگر در محل زندگی شما این دسترسی وجود ندارد و مجبورید که برنج مصرفی خودتون را سالانه یا شش ماه یک بار تامین کنید پس باید روش نگهداری از آن را بلد باشید.

اگر برنج آفت زد چه کار کنیم؟ قرص برنج ، سیر یا روش های دیگر؟
اگر برنج آفت زد چه کار کنیم؟ قرص برنج ، سیر یا روش های دیگر؟


ساده ترین راه پیشگیری از شر شپشک برنج ، قراردادن گونی های آن روی بارچین است، یعنی پس از اطمینان از خشک و خنک بودن محل نگهداری برنج در انباری منزل یا هر جای دیگری، یک وسیله چهارپایه قفسه بندی شده که حدود ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر از زمین فاصله دارد، برای قرار دادن گونی های برنج انتخاب کنید. بهتر است قفسه های این چهارپایه مشبک باشند تا هوادهی لازم در لابه لای گونی های برنج انجام شود. به علاوه بهتر است از چسباندن گونی های برنج به دیوار هم خودداری کنید تا جریان هوا به خوبی بین گونی یا کیسه های برنج برقرار شود. حداقل فاصله گونی های برنج با دیوار باید ۵ سانتی متر باشد تا گردش هوا به آسانی انجام شود.
جنس کیسه برنج بهتر است پلاستیکی نباشد. چرا که رطوبت موجود در برنج راهی برای خارج شدن ندارد. کیسه های نخی برای کاهش رطوبت بهترند. چون مقداری از رطوبت را جذب خود می کنند.
نکته ی دیگر در مورد تابش مستقیم آفتاب است. آفتاب نباید به طو مستقم به برنج بتابد. چرا که هم باعث افزایش آفات می شود و هم برنج را شکننده و خرد میکند.
معمولا انبارداران برنج و غلات هم از چنین روشی برای پیشگیری از شپشک زدن محصولات خود استفاده می کنند. اگر برنجی که خریده اید، حشره داشت، به احتمال زیاد پیش از فروش در انبارهای گرم و مرطوب یا زیر تابش مستقیم آفتاب و با شرایط نامناسب نگهداری شده است یعنی تعداد گونی های برنج موجود در انبار، بیش از ظرفیت آن بوده و تهویه مناسبی هم در آن مکان صورت نمی گرفته است و در نهایت چیدمان برنج های داخل انبار به ایجاد گرما و رشد آفت ها در محصول کمک کرده اند. ضمن اینکه در این دانه های برنج یا سایر غلات، هنوز فرآیند متابولیکی در حال جریان است. یعنی حتی قرار دادن حجم زیادی از برنج داخل یک گونی و گذاشتن گونی ها روی هم باعث ایجاد گرما می شود و همین گرما می تواند باعث تبدیل تخم آفت به حشره نیمه بالغ و سپس بالغ شود.
ترجیحاً کیسه برنج را بزرگتر از ۱۰ کیلوگرم انتخاب نکنید. چرا که این حجم زیاد باعث می شود رطوبت برنج به کیسه منتقل نشود و همچنین عبور و گذردهی هوا کم خواهد شد. به همین دلیل گاهی با وجودی که گونی های برنج را در انبار خنک قرار می دهیم، پس از باز کردن در گونی، با حجم زیاد شپشک های برنج مواجه می شویم.
بهتر است برنج‌های خود را در سطل‌های پلاستیکی نگهداری نکنید، چون خیلی زود به آفت دچار خواهند شد. چرا که پلاستیک رطوبت را در خود نگه می دارد. البته این قانون درخصوص مصرف‌های کم داخل آشپزخانه صدق نمی‌کند. برای آشپزخانه، بهتراست برنج را در ظروف پلاستیکی دهان گشاد نگهداری کنیم.
 
 

قرص برنج یا سیر و نمک یا پهن کردن برنج: اگر برنج حشره زد، چه کار کنیم؟

هنگام خرید برنج محتویات کیسه برنج را به دقت بررسی کنید تا عاری از هرگونه حشره برنج و شپشک برنج (یکی از آفات برنج که از مورچه کوچک‌تر و رنگ آن قهوه‌ای است) باشد. در قدیم این آفت به جوجو هم معروف بوده است. این حشره سر خرطومی از مورچه کوچک‌تر و رنگ آن قهوه‌ای است. شپشک، طول عمری نزدیک به ۴‌ماه دارد و هنگام تخم‌ریزی قادر است ۴۰۰ تا ۵۰۰ تخم بگذارد. اگر ۲یا ۳تا از این حشره وارد برنج شوند پس از ۲یا ۳هفته، تمام برنج را فرامی‌گیرند. اگر به هر دلیلی حشره برنج را مشاهده کردید ، می توانید با راه های مختلفی این حشره های ریز را از بین ببرید. البته انتخاب روش، به میزان محصولی که در اختیار دارید، بستگی دارد.
یک راه ساده و سنتی این است که پارچه بزرگ و تمیزی را زیر نور آفتاب و در محلی دور از گرد و خاک پهن کنید و برنج حشره زده را روی آن بریزید. هوادهی و گرمای شدید آفتاب بین ساعت ۱۲تا ۳ بعدازظهر، می تواند حشره های برنج را فراری دهد. البته برای پیشگیری از خردشدن برنج، آن را مدت زمان زیادی زیر نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.
روش دیگر، پاشیدن نمک لابه لای برنج است که هرچند تاثیر زیادی در از بین بردن حشرات ندارد اما می تواند تا حدی باعث پیشگیری از تکثیر آنها شود.

اگر برنج آفت زد چه کار کنیم؟ قرص برنج ، سیر یا روش های دیگر؟
اگر برنج آفت زد چه کار کنیم؟ قرص برنج ، سیر یا روش های دیگر؟


راه دیگری که بسیاری از افراد برای پیشگیری از شپشک زدن یا حتی از بین بردن حشره های برنج استفاده می کنند، قرص های سیر موجود در بازار است. این قرص برنج ها معمولا ترکیب های فسفردار هستند و از آنجا که ترکیب های فسفردار بوی سیر می دهند، در بازار به قرص سیر معروف شده اند ولی در واقع سیری در تهیه آن به کار نرفته است. البته قرص خود گیاه سیر هم در بازار موجود است اما بیشتر قرص سیر هایی که در داروخانه یا عطاری ها به فروش می رسند، قرص «فستوکسین» هستند که ترکیب های فسفردار دارند و بوی سیر می دهند.استفاده از حبه های سیر نیز می تواند همانند نمک پاشی، تا حدودی موثر باشد.

اگر برنج آفت زد چه کار کنیم؟ قرص برنج ، سیر یا روش های دیگر؟
اگر برنج آفت زد چه کار کنیم؟ قرص برنج ، سیر یا روش های دیگر؟


قرص فستوکسین مانند نفتالین تصعید می شود. یعنی از حالت جامد یکدفعه به حالت گاز درمی آید. در انبارهای بزرگ، پلاستیک های بزرگی روی گونی های برنج می اندازند و این قرص برنج ها را زیر آنها قرار می دهند و با بستن تمام در و پنجره ها به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت، باعث تصعید قرص برنج ها و ضدعفونی شدن برنج ها با بخار ناشی از تصعید قرص می شوند. این گاز، ترکیب شیمیایی بسیار خطرناکی دارد و به شدت سمی است و می تواند روی کبد و کلیه ها اثر منفی بگذارد و در زمان ضدعفونی کردن برنج ها در انبارهای بزرگ نباید کسی در محل حضور داشته باشد. یک قرص برنج می‌تواند در مدت کوتاهی هزاران شپشک را از بین ببرد و همچنین می‌تواند از برنج در مقابل آفت‌ها مراقبت کند.

اگر برنج آفت زد چه کار کنیم؟ قرص برنج ، سیر یا روش های دیگر؟
اگر برنج آفت زد چه کار کنیم؟ قرص برنج ، سیر یا روش های دیگر؟


اما مشکل اینجاست که اگر اشتبا‌ها این قرص برنج مصرف شود ظرف مدت ۳ تا ۴ ساعت سیستم تنفسی و قلب را دچار مشکل می‌کند و فرد مرگ دردناکی را تجربه خواهد کرد. در خانه می توان قرص برنج را برای جلوگیری از مخلوط شدن با برنج، داخل یک قوطی کبریت قرار داد و پس از ایجاد چند سوراخ ریز روی قوطی کبریت، آن را داخل گونی برنج ها انداخت. این قرص برنج های سمی به هیچ وجه نباید خرد یا لابه لای برنج شوند زیرا با خوردن اتفاقی آنها، مشکلاتی ایجاد می شود. البته تا به حال جایی ندیده ام یا تحقیقی نخوانده ام که نشان دهد گاز متصاعد شده از این قرص برنج ها به بافت برنج نفوذ می کند و باعث مسمومیت زایی یا سرطان زا شدن محصول می شود. استفاده از سیر هم در لابه لای برنج تا حدی کمک کننده است.
روش دیگر هم این است که می‌توانید برنج را درون فریزر به مدت ۴ تا ۵ روز قرار دهید تا حشره برنج کاملاً از بین برود. و سپس حشرات را جدا کنید و بعد از آن دوباره برنج را درون ظرف مناسب قرار دهید.
باز هم تاکید می کنم که پیشگیری از حشره زدن برنج با استفاده از روش های مناسب، بسیار ساده تر از رهایی از آن توسط قرص برنج و یا روش های دیگر است.

آخرین محصولات

تخفیف
در انبار موجود نمی باشد
تومان ۲۴۱,۰۰۰ تومان ۲۲۸,۰۰۰
در انبار موجود نمی باشد
در انبار موجود نمی باشد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *